Szlaki turystyczne Madery
Na Maderze znajduję się 20 głównych szlaków turystycznych oznaczonych symbolami od PR1 do PR19. Od łatwych, szerokich spacerowych ścieżek, po trudne, wspinaczkowe trasy. Szlaki prowadzące wzdłuż lewad, wodospadów, lasów wawrzynolistnych, a także na górskie szczyty Madery. W artykule znajduje się opis szlaków, mapa, niezbędny sprzęt i ubiór, dystans do pokonania i oznaczenie poziomu trudności. Zapraszam do czytania!
Spis treści:
PR1 Vereda do Arieiro
Spacer po dachu Madery przebiegający przez trzy najwyższe szczyty wyspy. Szlak rozpoczynamy od Pico do Arieiro, dokąd niestety można dotrzeć tylko samochodem. Do tunelu Pico do Gato, ścieżka praktycznie prowadzi cały czas w dół. Za tunelem szlak się rozdziela na dwie strony – lewa strona prowadzi przez większą ilość tuneli, prawa strona wzdłuż stromego urwiska (często zamknięta). Obie wersje przebiegają obok drugiego co do wielkości szczytu Picco Das Torres (1851 m n.p.m.). Szlak ma wiele stromych podejść i zejść, ale widoki rekompensują cały wysiłek. Zalecane jest wyruszyć wcześnie rano, bo około południa chmury przesłaniają widoki ze szczytu.
Z Pico Ruivo można wrócić tą samą trasą, albo zejść do Achada do Teixeira (PR 1.2) lub Boca da Encumeada (PR 1.3).
Poziom trudności: trudny
Długość: 5,3 km (krótsza wersja)
Czas: 3:30 – 4:00h
Ubiór/sprzęt: latarki, ciepłe ubrania, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR1.1 Vereda da Ilha
Początek szlaku rozpoczyna się w schronisku na Pico Ruivo, najwyższym szczycie Madery. Na szczyt można dostać się za pomocą szlaku PR1 Vereda do Arieiro, PR1.2 Vereda do Pico Ruivo i PR1.3 Vereda da Encumeada. Trasa przebiega przez lasy wawrzynolistne, wpisane na europejską listę Natura 2000. Na dole dotrzemy do urokliwej wioski z tradycyjnymi domkami krytymi strzechą.
Poziom trudności: średni
Długość: 8,2 km
Czas: 3:00h
Sprzęt/ubiór: ciepła odzież, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR1.2 Vereda do Pico Ruivo
Najprostszy sposób na wejście na najwyższy szczyt Madery prowadzi od Achada do Teixeira. Podróż zaczynamy od parkingu, który bardzo często, cały spowity jest mgłą. Cały szlak prowadzi brukowaną drogą. Najbardziej strome podejście na szczyt zaczyna się od przełęczy Encumeada (PR1.3). Trud podejścia na Pico Ruivo wynagradzają widoki ze szczytu! Powrót tą samą trasą albo w kierunku Bosa da Encumeada (PR1.3) lub szlakiem na Pico do Arieiro (PR1).
Poziom trudności: łatwy
Długość: 2,8 km (w jedną stronę)
Czas: 1:30h
Sprzęt/ubiór: woda, wygodne buty, ciepłe ubrania
Dojazd: tylko samochodem
PR1.3 Vereda da Encumeada
Szlak bardzo często wybierany na zejście z Pico Ruivo, jest dosyć wymagający, z licznymi ostrymi podejściami i zejściami. Trasa biegnie wzdłuż grani dzielącej Maderę na południową i północną, czasem jej szczytem. Szlakiem można zejść i wejść na Pico Ruivo, jednak wymagana jest dobra kondycja i wcześniejsze przygotowanie. W okolicy znajduję się także wejście na szlak PR17 Caminho do Pinaculo e Folhadal.
Poziom trudności: średni
Długość: 10,5 km (w jedną stronę)
Czas: 6h (w jedną stronę)
Sprzęt/ubiór: zapas wody, buty trekkingowe, ciepłe ubrania
Dojazd: tylko samochodem
PR5 Vereda das Funduras
Szlak rozpoczyna się tuż obok Portela Belvedere, punktu widokowego na Porto da Cruz i Faial. Idziemy leśną trasą po górach Funduras, mijając po drodze leśniczówkę o nazwie „Casa Das Funduras”. Cały szlak prowadzi przez lasy wawrzynolistne, po do drodze ujrzymy piękną panoramę na najwyższe szczyty górskie Madery, aż dojdziemy do wioski Marocos. Z punktu widokowego Portela jest połączenie z PR10 Levada do Furado.
Poziom trudności: średni
Długość: 8,4 km (w jedną stronę)
Czas: 3-3:30 h
Sprzęt/ubiór: woda, ciepłe ubrania
Dojazd: busy linii 20 i 53, samochodem
PR6 Levada das 25 Fontes
Lewada des 25 Fontes jest chyba najpopularniejszym szlakiem Madery, przez co także najbardziej zatłoczonym. Celem przejścia tego szlaku jest laguna z 25 wodospadami, która w rzeczywistości wygląda trochę inaczej jak sobie wyobrażacie. Na końcu szlaku znajduje się jeziorko, do którego wpada kilka pomniejszych kaskad i jedna większa, ale raczej nie nazwała bym to 25 wodospadami! Przy niewielkich opadach laguna wygląda dość przeciętnie, więc warto sprawdzić pogodę i wybrać się tu po intensywnych deszczach !
Szlak idzie ok. 100-200 metrów w dół schodami. O ile zejście nie jest, aż tak trudne, to podejście powrotem może sprawić drobne problemy.
Szlak znajduje się w Dolinie Rabacal, więcej informacji znajdziecie TUTAJ!
Poziom trudności: łatwy
Długość: 4,8 km
Czas: 2:30 – 3:00 h
Sprzęt/ubiór: ciepłe ubrania, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR6.1 Levada do Risco
Początek szlaku, przez krótki odcinek biegnie tą samą drogą co PR6 Levada Das 25 Fontes. Trasa jest bardzo łatwa, bez żadnych wzniesień, krótka, a nagrodą jest wodospad spadający z ponad 100 metrowego klifu! Kolejna zaletą jest, że nie jest tak popularny i zatłoczony jak poprzednia trasa, laguna z 25 wodospadami.
Szlak znajduje się w Dolinie Rabacal, więcej informacji znajdziecie TUTAJ!
Poziom trudności: łatwy
Długość: 2,6 km (w jedną stronę)
Czas: 1:15h
Sprzęt/ubiór: woda, ciepłe ubrania, ubrania wodoodporne (przy wodospadzie można zmoknąć)
Dojazd: tylko samochodem
PR7 Levada do Moinho
Szlak rozpoczyna się przy drodze regionalnej 101, niedaleko Ribeira da Cruz, wiosce pomiędzy Poro Moniz i Calheta. Spacerując w przeciwnym kierunku do nurtu wody, można odwiedzić jedno ze źródeł lewady (patrz mapa). Lewada do Moinho znana jest też pod nazwą Mill Levada, bo wzdłuż niej znajdowało się kilka młynów wodnych. Ruiny trzech z tych młynów znajdują się dalej na trasie.
Poziom trudności: średnia
Długość: 12,7km (w jedną stronę)
Czas: 4-4:30h
Sprzęt/ubiór: ciepłe ubrania, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR8 Vereda da Ponta de Sao Lourenco
Wypalony słońcem, jałowy, opuszczony, ale i majestatyczny – te określenia najlepiej opisują półwysep św. Wawrzyńca. Całkowicie odmienny od gęsto porośniętej roślinnością Madery. Skaliste wybrzeże smaga często bardzo silny wiatr, przed którym nie ma gdzie się uchronić. Na jego krańcu znajduję się punkt widokowy na ocean i dwie skaliste wysepki.
Przejście od parkingu do punktu widokowego w obie strony trwa około 2,5 – 3 godziny. Przed ostatnią prostą znajduje się schronisko, gdzie można przysiąść, przegryźć coś, wypić kawę i odpocząć. Najtrudniejszy fragment znajduje się na samym końcu, podejście jest dosyć strome. Nam przejście w obie strony wraz z postojem na kawę zajęło ponad 4 godziny (schodząc ze szlaku na wszystkie punkty widokowe).
Na parking można dostać się samochodem lub autobusem z Canical. Czym później przyjedziecie, tym dalej będziecie musieli stanąć od punktu początkowego trasy.
Uwaga! Z Canical nie da się dojść pieszo na półwysep – strefa przemysłowa znajdująca się za miastem jest całkowicie wyłączona z ruchu pieszego.
Poziom trudności: łatwy/średni
Długość: 7,2km (w jedną stronę)
Czas: 3h
Sprzęt/ubiór:kurtka wiatroszczelna/wodoodporna najlepiej z kapturem (mogą być przelotne opady deszczu i silny wiatr), buty trekkingowe/podejściówki (skalista trasa), czapka/opaska (nie z daszkiem, przy silnym wietrze zgubcie ją po paru metrach), krem do opalania (silny wiatr plus słońce może szybko opalić wam buźki), woda
Dojazd: bus 113 do Canical, samochód
PR9 Levada do Caldeirão Verde
Szlak biegnie wzdłuż zadziwiającego wyczynu inżynieryjnego z XVIII wieku. Lewada do Caldeirao Verde rozpoczyna się w lesie Queimadas i wije się na wysokości 980 m n.p.m. Zbudowana do celów rolniczych lewada, prowadzi przez malowniczą dolinę Ribeira de Sao Jorge, oferując spektakularne widoki na górzystą część wyspy. Na szlaku napotkamy na wiele gatunków drzew i rodzimych gatunków ptaków. Szlak prowadzi przez 4 tunele.
Poziom trudności: średni
Długość: 8,2 km (w jedną stronę)
Czas: 4h
Sprzęt/ubiór:ciepłe/przeciwdeszczowe ubrania, antypoślizgowe buty, woda, latarka
Dojazd: tylko samochodem
PR10 Levada do Furado
Jeden z najpopularniejszych szlaków na Maderze, w większości biegnący wzdłuż lewady Furtado. Na trasie można napotkać niemal wszystko z czego słynnie Madera: drzewa wrzosowe, las wawrzynolistny, punkty z widokiem na zieloną dolinę, krótkie tunele i przejścia wykute w skałach i małe kaskady. Przy dużym szczęściu możecie napotkać endemiczny gatunek ptaka Columba trocaz, czyli gołąb maderski. Mniej więcej po trzech czwartych szlaku napotkacie stoliki i kamienny domek/wieżę, to w tym miejscu zaczyna się najmniej atrakcyjna część szlaku. Dalsza część trasy nie biegnie już wzdłuż lewady, jest to zejście do Porteli. Jeśli zostawiliście auto w Ribeiro Frio, to w tym miejscu możecie już zawrócić. Z początku szlaku Levada do Furtado możecie także przejść na PR11 Verada Dos Balcoes.
Poziom trudności: łatwy/średni
Długość: 11,3 km (w jedną stronę)
Czas: 4:30 – 5h
Sprzęt/ubiór: antypoślizgowe obuwie, latarka, ciepłe ubrania, woda
Dojazd:busy 56/103/138, samochód
PR11 Vereda dos Balcoes
Łatwa trasa spacerowa wzdłuż lewady. Idealna dla osób początkujących, pozbawionych kondycji lub podróżujących z dziećmi. Szlak nie ma zbyt wiele przewyższeń, prowadzi przez las wawrzynolistny, często zamglony. Na jego końcu znajduję się punkt widokowy Miradouro Dos Balcoes, z którego przy dobrej pogodzie rozpościera się widok na najwyższe szczyty Madery – Pico do Arieiro, Pico Ruivo, Pico do Gato i Pico Das Torres. Z punktu widokowego można także podziwiać ocean i Penha de Aguia, czyli Orła Skałę. Z punktu początkowego można także wyruszyć na PR10 Levada do Furtado.
Poziom trudności: łatwy
Długość: 3 km ( w obie strony)
Czas: 1-1:30h (w obie strony)
Sprzęt/ubiór: woda, ciepłe ubrania
Dojazd: busy 56/103/138, samochodem
PR12 Caminho Real da Encumeada
Caminho Real da Encumeada zwany także Drogą Królewską to najdłuższy z trzech szlaków, które mają swój początek w Boca da Corrida. Ścieżka przebiega przez środek Madery i uważana jest jedną z najbardziej malowniczych na wyspie. Trasa przebiega obok jednego z najwyższych szczytów Pico Grande (1654 m n.p.m.). Szlak niegdyś używany przez mieszkańców do przemieszczenia się pomiędzy południową i północną częścią Madery. Pokonanie całej trasy nie jest łatwe, wymaga uprzedniego przygotowania i dobrej kondycji.
Poziom trudności: średni
Długość:12,8 km (w jedną stronę)
Czas: 6-6:30h
Sprzęt/ubiór: woda, ciepłe ubrania, antypoślizgowe buty
Dojazd: tylko samochodem
PR13 Vereda do Fanal
Verda do Fanal przebiega przez obszar pierwotnego makaronezyjskiego lasu wawrzynolistnego, widniejącego na liście UNESCO, jako światowe dziedzictwo przyrody, będące także częścią programu Natura 2000. Szlak kończy się w Fanal, nieopodal posterunku straży leśnej. Na szczycie znajduje się mały krater wulkaniczny, z którego można podziwiać widoki na Madere i ocean. Obszar należy do Parku Narodowego Madery. Szlak jest bardzo często zamglony, uważajcie żeby nie zboczyć z trasy! Z okolic Fanal można także ruszyć szlakami: PR14 Levada Dos Cedros i PR15 Vereda da Ribeira da Janela.
Poziom trudności: średni
Długość: 10,7 km (w jedną stronę)
Czas: 4h
Sprzęt/ubiór: ciepłe ubrania, antypoślizgowe buty, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR14 Levada do Cedros
To kolejny szlak biegnący przez niezwykły makaronezyjski las wawrzynowy, wokół wspaniałego obszaru Funal i małego krateru wulkanicznego. Trasa rozpoczyna się na płaskowyżu Paul da Serra, przy regionalnej drodze 209. Szlak prowadzi wzdłuż Levada do Cedros, aż do Curral Falso. W przeciwnym kierunku do Levada do Cedros, biegnie PR15 Vereda da Ribeira da Janela.
Poziom trudności: średni
Długość: 5,6 km (w jedną stronę)
Czas: 2:30-3h
Sprzęt/ubiór: woda, wygodne buty, ciepłe ubrania
Dojazd: tylko samochodem
PR15 Vereda da Ribeira da Janela
Szlak rozpoczyna się w tym samym miejscu co PR14 Levada Dos Cedros, ale biegnie w przeciwnym kierunku. Przez większość czasu trasa biegnie w dół, wzdłuż ścieżki, którą niegdyś używali mieszkańcy do przemieszczania się do południowych osad. Na szlaku możemy natrafić na gołębie maderskie (gatunek endemiczny), czaple białe i kaczki krzyżówki. W bliskiej okolicy znajduję się także PR13 Vereda do Fanal.
Poziom trudności: średni
Długość: 2,6 km
Czas: 30min-1h
Sprzęt/ubiór: woda, wygodne buty
Dojazd: tylko samochodem
PR16 Levada da Faja do Rodrigues/Ribeira do Inferno
Trasa rozpoczyna się w wiosce Ginjas, skąd chodnikiem możemy dojść do początku szlaku Levada da Faja do Rodrigues, który prowadzi nas do źródła lewady Ribeira do Inferno. Na trasie napotkamy wiele tuneli, więc warto zaopatrzyć się w latarki i ciepłe ubrania. Pomiędzy tunelami można podziwiać piękną panoramę miasteczka Sao Vicente.
Poziom trudności: średni
Długość: 7,6 km (w obie strony)
Czas: 4-4:30h (w obie strony)
Sprzęt/ubiór: latarka, ciepłe ubrania, antypoślizgowe buty, woda
Dojazd: tylko samochodem
PR17 Caminho do Pináculo e Folhadal
Jeden z najdłuższych szlaków na Maderze, mająca swój początek przy regionalnej drodze 105. Trasa przebiega przez obszary Bica do Cana, Caramujo i Monte de Trigo, kończąc swój bieg w Boca da Encumeada przy drodze 228. Szlak prowadzi przez dwie lewady – da Serra i do Norte przebiegając przez las wawrzynolistny. Po drodze czekają nas piękne widoki na Sao Vicente, Ribeira Brava, Pico Ruivo i Pico do Arieiro. Z Boca do Encumeada możemy się także wybrać na Pico Ruivo szlakiem 1.3 Vereda da Encumeada.
Poziom trudności: średni/trudny
Długość: 15,5km
Czas: 6:30-7h
Sprzęt/ubiór: latarka, woda, jedzenie, antypoślizgowe buty, ciepłe ubrania
Dojazd: tylko samochodem
PR18 Levada do Rei
Szlak rozpoczyna się w Sao Jorge, nieopodal stacji do uzdatniania wody i biegnie wzdłuż Levada do Rei. Trasa biegnie przez gęste lasy wawrzynolistne i okoliczne pola uprawne. Szlak prowadzi do źródła lewady, Ribeiro Bonito. Las jest gęsty i łatwo zboczyć ze ścieżki.
Poziom trudności: średni
Długość: 10 km (w obie strony)
Czas: 6:30 -7h (w obie strony)
Sprzęt/ubiór: woda, buty antypoślizgowe, ciepłe ubrania
Dojazd: tylko samochodem
PR19 Caminho Real do Paul do Mar
Krótki, przyjemny szlak, w większości biegnący w dół, między polami uprawnymi. Trasa biegnie z Prazeres do Paul do Mar. Utwardzona ścieżka, biegnąca zygzakiem stromym zboczem z Assomadouro do Paul do Mar jest istnym dziedzictwem Madery, ukazującym jak ciężką pracą musieli wykazać się mieszkańcy, by poruszać się po tej niezwykłej wyspie. Na szlaku napotkamy wodospady, piękne widoki na Jardim do Mar i rzadkie gatunki roślin.
Poziom trudności: średni
Długość: 1,8 km
Czas: 45min – 1h
Sprzęt/ubiór: wygodne buty, woda
Dojazd: bus 142, samochód
Jeśli mój artykuł pomógł Ci w zaplanowaniu trasy i zebraniu niezbędnych informacji, będę wdzięczna za wsparcie w spełnianiu moich marzeń w postaci postawienia mi kawy!
1 thought on “Szlaki turystyczne Madery”
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
[…] Dodatek dla góroholików : Szlaki turystyczne Madery […]